מדיניות ארה"ב בנוגע להוצאת ויזה


הבקשה לקבלת ויזה

יש שני סוגי ויזה בסיסיים בארצות הברית:

•           ויזה זמנית (Nonimmigrant visa) - ויזה המיועדת לביקורים לצורך תיירות, עסקים, עבודה או לימודים.

•           ויזת הגירה (Immigrant visa) - ויזה המיועדת לכל מי שמתכוון לחיות בארצות הברית בקביעות וללא הגבלת זמן.

כל המחזיקים בדרכון שאיננו שייך לאחת מהמדינות המורשות, למשל דרכון ישראלי, חייבים לקבל ויזה על מנת להגיע לנקודת הכניסה לארצות הברית ושם לבקש את אישורו של נציג ההגירה להיכנס לארצות הברית. לאחר אסון התאומים בשנת 2001 השגרירויות האמריקאיות ברחבי העולם החמירו את סף דרישותיהם מהתיירים והמהגרים כאחד על מנת למנוע את איומי הטרור על ארצות הברית. למרות שהחמרת נוהלי הוויזה נעשתה מטעמי ביטחון, השיקול המכריע היה החשש מהגירה בלתי חוקית לארצות הברית.

מועמדים המבקשים אשרות כניסה לארצות הברית צריכים לשלם 160 דולר עבור הראיון עצמו בשגרירות. ניתן לשלם באשראי או באמצעות בנק הדואר. לאחר מכן נקבעים ראיונות בשגרירות או קונסוליה של ארצות הברית בה מקבל המבקש תשובה חיובית או שלילית. במידה וקיבל תשובה שלילית כספו לא מוחזר לו.

סביב בקשת הוויזה התפתחה תעשייה שלמה של ארגונים וחברות אשר מנצלות את העובדה שישראלים רבים לא קוראים היטב אנגלית, ועייפים מכדי להבין את הבירוקרטיה סביב הוויזה. חברות אלו גובות סכום של כ-100 שקלים תמורת השרות פלוס דמי בקשת הוויזה, אולם דבר זה אינו הכרחי ואנשים רבים מגישים את הבקשה בעצמם. כמו כן לעתים חברות אלו מתהדרות בשירות קיצור תורים המסתמך כביכול על בסיס קשרים עם גורמים בשגרירות. חברות אלו משתמשות בשירות הניתן חינם לכל אזרח לקביעת תור דרך האינטרנט, שינוי זמן התור והקדמת התור במידה ומישהו ביטל את תורו.

הדרישות

מיליוני תיירים בעלי אזרחות זרה מבקרים בארצות הברית מדי שנה ורבים אף מהגרים אליה לצמיתות. המבקשים ויזת אורח חייבים להוכיח כי הם עומדים בתנאים שהוגדרו על ידי מחלקת ההגירה(Immigration and Nationality Act). הסברה, על פי החוק האמריקאי, היא שכל מי שמבקש ויזת אורח הוא מהגר פוטנציאלי. מסיבה זו חלה על הפונים לקבלת ויזה חובת ההוכחה כי הם אינם מתכוונים להגר לארצות הברית. על המבקשים:

•           להצהיר על מטרת ביקורם בארצות הברית (תיירות, עסקים, טיפול רפואי וכדומה).

•           להצהיר על כוונתם להשאר לתקופה מוגבלת בלבד.

•           להעיד על מגוריהם מחוץ לארצות הברית, לצד הצגת התחייבויות קודמות אשר תעדנה על חזרתם הצפויה לארצם בתום הביקור.

על-פי רוב מפעילה השגרירות האמריקאית בישראל שיקול דעת מוגבר כלפי:

•           חיילים משוחררים אשר רוצים לטייל בארצות הברית, וזאת משום שטרם הספיקו להתבסס. במיוחד נכון הדבר כלפי אלו שעבר זמן רב יחסית מאז השחרור ואשר לא הספיקו לעבוד או ללמוד תקופה ארוכה אחרי הצבא.

•           ילידי מדינות ערביות ומוסלמיות לרוב, אשר מדינות המוצא שלהם מוגדרות על ידי מחלקת המדינה האמריקאית כמדינות טרור - איראן, סודאן, סוריה, לוב, קוריאה הצפונית וקובה - אלו צריכים להמתין לוויזה בממוצע חודש ימים, עד שבקשתם תיבדק על ידי סוכנויות הממשל השונות בוושינגטון.

מצרים, מרוקו, תימן ועיראק הן מדינות ערב אשר אינן מוגדרות כמדינות טרור. לפיכך, ילידי מדינות אלה ייאלצו להמתין רק שבועיים-שלושה עד שיקבלו את הוויזה.

הגשת הבקשה בעבר

בין השנים 2003-2006 נדרשו המועמדים מחזיקי הדרכון הישראלי להגיש את בקשת אשרת הכניסה דרך סוכני הנסיעות בלבד. החל ממרץ 2006 מחזיקי הדרכון הישראלי המבקשים אשרת-כניסה נדרשים למלא את הטפסים הנדרשים דרך אתר האינטרנט של שגרירות ארצות הברית בלבד, להדפיס את הטפסים כאשר הם מלאים ושלמים, ולהגיש אותם ביום בו נקבע הראיון. תהליך זה כרוך בעלות אגרה. הפונים נדרשים לספק טפסים ואישורים שונים קודם הראיון.

הראיון בשגרירות

מטרת הראיון בשגרירות היא לוודא שאין בכוונת המועמד להשתקע בארצות-הברית, על פי בדיקת הנתונים שהמועמד הגיש יחד עם הטפסים אשר נכללים בהחלטה הסופית: עצמאות פיננסית, מקום עבודה יציב, רכוש גשמי, ילדים ומשפחה בארץ, חשבון בנק, בית וחוסר בהרשעות פליליות בארץ המוצא של הפונה.

ברוב המקרים הראיון אורך מספר דקות בלבד ובסופו החלטת הפקיד. רוב דחיות בקשות הוויזה של אזרחי ישראל נגרמות בגין העובדה שהמועמד לא הצליח לשכנע את המראיין כי הוא מתכוון לחזור לארץ בתום ביקורו באמריקה. מרבית הנדחים הינם בעלי עבר פלילי, בעיות סמים וכדומה. יחד עם זאת, ישראלים רבים מדווחים כי למרות שעמדו בסף הדרישות והציגו בפני הקצין הקונסולרי את הטפסים הנדרשים לא זכו באשרת כניסה וזאת מבלי לקבל סיבה.

פירוט סוגי הוויזות

ויזות B למבקרים

ויזת ה-nonimmigrant השכיחה ביותר היא הוויזת ה B-1 / B-2, אשר ידועה גם כ"ויזה לאורחים זמניים לצורך עסקים או בילוי". העותרים לקבלת ויזה זו יקבלו לבסוף ויזת B-1 (אורח זמני לצורך עסקים) או B-2 (אורח זמני לצורוך בילוי) אם הסיבה שלהם לנסיעה מספיק ספציפית כדי שהקצין הקונסולרי יאשר לעותרים לקבל סטטוס זה.

ויזות K לארוסים ובני זוג

על אף שויזות אלו מונפקות לאנשים בעלי כוונות להגר לצמיתות לארצות הברית, הן עדיין באופן טכני מסוווגת כויזות nonimmigrant (זמניות). אזרחי ארצות הברית יכולים לעתור ל-USCIS לבקשת ויזה זמנית לארוסים/ות שלהם, בני/ות זוגם ו/או ילדים אשר נמצאים בחסות הארוס/בן הזוג. במקרה של ויזת אירוסין ויזת ה- K-1 תאפשר להם להשאר בארצות הברית לתקופה של 90 יום בלבד במהלכה יצטרכו לשאת את האזרח האמריקאי העותר ולאחר מכן להגיש מועמדות לסטטוס של תושב קבע חוקי. אם הנישואים לא מתבצעים בתוך מסגרת הזמן הזאת, הארוסים יהיו חשופים להליכי גירוש. במקרה של בני/בנות זוג נשואים, ויזת K-3 תקפה לשנתיים ויכולה לקבל הארכות ללא גבול כל עוד הנשואים שעליהם ויזה זו מבוססת לא מתבטלים. המחזיקים בויזות K-3 וK-4 יהיו זכאים להיתר עבודה ויוכלו לצאת ולהיכנס לארצות הברית כל עוד הוויזות שלהם יהיו בתוקף.

ויזות F לסטודנטים

ויזות אלו מיועדים עבור סטודנטים במוסדות אקדמאים, לצורך הגשת בקשה יש להירשם תחילה למוסד לימודים המוכר במערכת ה-SEVIC, ולאחר קבלת טופס i-20 ממוסד הלימודים יש להמשיך בהגשת הבקשה הויזה, העותרים לויזה זו יצטרכו להוכיח בראיון שיש באפשרותם לממן את הלימודים ואת שהותם בארצות הברית.