מדיניות ארה"ב בנוגע להוצאת איסתא


תוכנית ויתור ויזה

אדם שאינו אזרח ארצות הברית, אשר מעוניין להיכנס לארצות הברית מחויב להגיש בקשה לוויזה לפני הגעתו לתחומי ארצות הברית. יוצאי דופן הם אזרחי אחת מ-35 המדינות החתומות על הסכם ויתור ויזה המקנה לאזרחי מדינות אלה כניסה ללא ויזה לארצות הברית ובתמורה כניסה של אמריקאים לארצות גם ללא ויזה. תוכנית זו נקראת Visa Waiver Program - VWP.

בשנת 2009 נוסף חוק שאזרחי מדינות אלו חייבים להרשם לפני הנסיעה באתר אינטרנט של ממשלת ארצות הברית המכונה ESTA - Electronic System for Travel Authorization במידה ומגיש הבקשה לא מסומן במערכת ניתן אישור בו במקום בצורת טופס ירוק אותו צריך להדפיס ולהצמיד לדרכון בעת כניסה לארצות הברית. לעתים המערכת לא מאשרת מיד את הבקשה אלא לאחר מספר ימים ולעתים רחוקות אינה מאשרת כלל. אתר זה נותן מידע מוקדם למשרד ההגירה האמריקאי על אזרחים זרים המעוניינים להיכנס למדינה.

מדינות רבות באיחוד האירופאי, יפן, ניו זילנד ועוד חתומים על הסכם זה. ישראל אינה חתומה על הסכם זה עקב אי שימוש בדרכון ביומטרי. נערכו מגעים להכללת ישראל בתוכנית זו, ובעתיד ייתכן שדבר זה יהיה אפשרי. אזרחים ישראלים בעלי אזרחות כפולה שכלולה בהסכם הוויזות יכולים להיכנס לארצות הברית בדרכון הזר שלהם. כמו כן זכאים להיכנס ללא ויזה מי שהוא אזרח קנדה או ברמודה.

להלן רשימת המדינות החתומות על הסכם ויתור הוויזה: אוסטריה, אוסטרליה, איטליה, איסלנד, אירלנד, אנדורה, אסטוניה, בלגיה, ברוניי, בריטניה,גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, מונקו, מלטה, נורווגיה, ניו זילנד, סן מרינו, סינגפור, סלובניה,סלובקיה, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קוריאה הדרומית, שוודיה, שווייץ.